Borsa İstanbul'dan iki hisseye yasak getirildi. Borsa İstanbul tarafından KAP'a yapılan açıklamada 10 Kasım'a kadar IDEAS.E ve KLKIM.E hisselerine açığa satış ve kredili işlemler tedbiri getirildi.

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı işte o açıklama:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IDEAS.E ve KLKIM.E paylarında 11/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

BIST'te 2 hisse işlem tedbiri! (29 Eylül) BIST'te 2 hisse işlem tedbiri! (29 Eylül)

SPK'nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır."