Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nin Uzman Diyetisyeni Hümeyra Arslan, Ramazan'ın bitiminden sonra beslenme düzenine nasıl dikkat edilmeli sorusunu cevapladı. 

Diyetisyen Arslan, normal beslenme düzenine birden geçilmemesini tabisye ederek "Bayram günü çok sık öğün tüketmek, özellikle de şeker ağırlıklı besin tüketmek beraberinde sindirim sorunlarına yol açacağı için ilk gün biraz daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle bayram sabahı güne hafif bir kahvaltıyla başlayabilirsek, bu günümüzü rahatlatacaktır. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramları olacağı için kahvaltıda bal, reçel gibi şekerli yiyeceklerin bulunmaması daha uygun olur. Ya da kızartma gibi sindirim sisteminizi zorlayacak yiyeceklerden kaçınmak, günü daha rahat atlatmamıza yardımcı olacaktır. Peynir, zeytin, yumurta gibi, özellikle sebze ağırlıklı, tam tahıllı yiyeceklere, tam tahıllı ekmeğe yer verdiğimiz bir kahvaltıyla güne başlayabiliriz. Çünkü devamındaki ikramlarda baklava, börek, tatlı gibi yiyecekler ikram edileceği için bunlar da kan şekerini hızlı yükselten yiyecekler. Bunlar, bir ay boyunca uzun süreli açlıklara alışmış bünyeyi zorlayacaktır" diye ifade etti.

Baklava üreticileri Fıstıklı baklava üretmeyeceğiz

"Uygun bir dilde bu ikramları reddedebiliriz"

Hümeyra Arslan, sırf ayıp olmasın diye aşırı tatlı ve yemek tüketimine başvurulmaması gerektiğini belirterek "Çevreden gelen ısrarcı tutumlara karşı biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Eğer 2 yere ziyarete gideceksek gittiğimiz yerde bir dilim börek, bir baklava olabilir; ama gün içerisinde 7-8 tane ziyaret planladıysak, her yerde de ikram edilen tatlılardan tüketmek çok da uygun olmayacaktır. Uygun bir dilde bu ikramları reddedebiliriz" dedi.

Ballı, şerbetli ağır tatlıların vücudu yoracağını belirten Arslan, "O yüzden mümkünse daha çok sütlü tatlı, meyve tatlısı tarzı, kuru meyve tarzı yiyeceklerin tüketimini tercih etmek rahatsızlığı olan bireylerde özellikle vücudun ramazan sonrası sürece uyumunu kolaylaştıracaktır" diye konuştu.

Emniyet Ankaralıları 'kontrollü şüpheli paketlerin patlatımı' hakkında uyardı Emniyet Ankaralıları 'kontrollü şüpheli paketlerin patlatımı' hakkında uyardı

ramazan-ayi-ramazan-bayrami-oruc-kandil-aa-1792984_2

Su tüketimi artmalı

Arslan, su tüketiminin Ramazan'dan sonra artması gerekiğini belirterek "Bunu tekrar yerine koyabilmek adına ramazandan sonraki süreçte belli bir süre normal düzeyin biraz üzerine çıkabiliriz. Günlük 2,5 litre düzeylerinde bir su tüketimine çıkmak vücudun daha hızlı toparlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ramazan boyunca tüketimi biraz kısıtlanan çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin miktarını da bayramdan itibaren ramazan sonrası aniden arttırmamak gerekir. Çünkü bu kafeinli içecekler de vücuttan su atımını tetikleyecek içecekler olduğu için bu da vücudun toparlanma sürecinde olumsuz etkisi olacaktır" diye konuştu. 

Ramazandan sonra fiziksel aktivite nasıl olmalı?

"Ramazan boyunca gece sahur yemeği yemek, ramazandan sonra gece yemeği şeklinde alışkanlık haline döndürülmemelidir. Ramazandan sonra uykudan en geç 2 saat önce beslenme sonlandırılmalıdır. Bunlara dikkat etmek gerekir"