Şikayet etmek, çok sık söylenmek, sürekli olumsuz düşüncelere kapılmak… Bunların hepsi, yaşam kalitesini düşürürken aynı zamanda beyne de zarar veriyor.

Uzman isim kurban etlerinin günlük en fazla ne kadar tüketilmesi gerektiğini açıkladı Uzman isim kurban etlerinin günlük en fazla ne kadar tüketilmesi gerektiğini açıkladı

Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, şikayet etmek; hafıza ve problem çözmeden sorumlu olan hipokampusun boyutunu küçültüyor. Uzmanlar, ne kadar sık şikayet edilirse, olumsuz düşünme olasılığının da arttığını belirtiyor.

BAŞKALARININ ŞİKAYETLERİNİ DİNLEMEK DE BEYNE ZARAR VERİYOR

Araştırma, birinin şikayetini 30 dakikadan fazla dinlemenin de beyne zarar verdiğini ortaya koydu.

Uzmanlar, ortada kaçınılması gereken bir durum yokken yersiz bir stres yaşamaya sebep olan şikayet etmenin, kortizol, şeker ve tansiyon oranlarını yükselttiğini söylüyor.

Stres oranı arttıkça beynin zarar görme oranı da artıyor. 

Uzmanlar, şikayet etmenini öksidatif reaksiyonların ve iltihabi reaksiyonların artması sonucu nöron kaybına neden olabileceğini vurguluyor.

BU DURUMA ÇÖZÜM ÖNERİSİ NEDİR?

Uzmanlar, duruma çözüm olarak profesyonel destek alarak terapi yöntemlerine başvurulmasını öneriyor. Bireysel olarak da olumlu düşünme eylemlerinde bulunmak gerektiğini vurguluyor.