İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Yaren Hamarat, bilim insanları tarafından yapılan birtakım çalışmaları aktarıyor. Yaren Hamarat, Ramazan'da tutulan orucun hem fiziksel yararları olduğu gibi psikolojik faydaları da olduğunu belirtti.

Hamarat: “Oruçla beraber bir ay boyunca nefsimizi terbiye ederken, ruhumuzu da dinginleştirmekteyiz. Oruç insana sabrı, kabullenmeyi, kendini ve duygularını kontrol etmeyi öğretmektedir. Böylece dini olarak doyum sağlarken ruhsal gelişimize de katkı sağlarız” dedi.

Deprem-Korkusu-1-evimdeki-psikolog

Orucun, dini duyguları beslediği gibi sabır ve duygu yönetimini de desteklediğini belirten Hamarat, “Öncelikle kişinin yeme dürtülerini bastırarak, erteleyerek sonrasında bunu iftarla sonuçlandırmasıyla sabır ve duygu yönetimini ön plana çıkaracaktır. Aynı zamanda kişinin dini duygularını beslemektedir. Kişinin dini görevlerini yerine getirdiğinin bilincinde olması kişiye huzur verecektir. Toplumda davranışlarına, eylemlerine daha dikkat edecek, tatmin duygusuyla dolacaktır” diye konuştu.

Hamarat “Oruç, aç susuz kalmanın etkisiyle kişide sinir gerginlik ve tahammülsüzlük yaratsa da adaptasyon sürecinden sonra, kişinin en önemli dürtülerini terbiye etmesi nedeniyle dinginlik ve uyumluluk duyguları ortaya çıkmaktadır. Ramazan ayının toplumsal birliktelik ve yardımlaşma unsurlarını içermesi kişide manevi huzur, merhamet ve şefkat duygularının artmasında oldukça etkili olacaktır” dedi.

ramazan-ayi-ramazan-bayrami-oruc-kandil-aa-1792984_2

Uzman Psikolog Hamarat, Ramazan'ın sosyalleşmeyede birçok katkısını olduğunu belirterek “İbadetler kişinin benliğini geliştirmesinde, problemlerle başa çıkmasında, zorluklarla mücadele etmesinde oldukça büyük önem taşımaktadır. Ramazan, oruçla birlikte toplumla kaynaşmayı, birlikteliği, kısacası iftar sofralarında kişinin sosyalleşmesine katkıda bulunacaktır. Ramazan sayesinde kişinin kendisini denetleme sistemi etkin olacaktır. Kötü alışkanlıkların yenilmesi, bireylerin oruçla birlikte tıpkı organları gibi psikolojisini de yenilemeleri kaçınılmaz olacaktır.” diye ifade etti.

 Hamarat: “Ramazan, iftar sofralarında sevdiklerimizle bir araya gelmemizi maddi imkânı olmayan insanlara yardım eli uzatarak onlarla bir araya gelmemizi sağlamaktadır. Birlikteliğin, sosyalliğin oldukça aktif olduğu bir aydır. Kişinin yalnızlık duygusuna ve benlik gelişimine oldukça katkısı olur”  diye belirtti.

dilalti-hapi-astim-ilaci-burun-spreyi-orucu-bozar-mi-diyanet-yanitladi

DEVA Parti'si "Yerel Seçimler" İçin Kararını Verdi! Parti Lideri Ali Babacan Açıkladı DEVA Parti'si "Yerel Seçimler" İçin Kararını Verdi! Parti Lideri Ali Babacan Açıkladı

Yaren Hamarat, hobi alanını yaratmanın faydalarından bahsederek“Kişinin kendisine özel alan yaratması, öfke kontrolü açısından oldukça önemlidir. Bireylerin zevklerine hitap eden yüksek derecede enerjiye ihtiyaç duyulmayan hobilerle vakit geçirmeleri, puzzle, kitap okumak, boya yapmak, film izlemek, orta derecede egzersiz yapmak mental sağlığa iyi gelecektir. Sinirliliğin etkenlerinden biri de uyku düzensizliği olabilmektedir. Düzenli uyku ve hobiler gerekli kontrolü sağlayacaktır” dedi.