Eğitim Gücü Sendikası başkanı Oğuz Özat, eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in görev süresi boyunca iddia ettiği "7 bin anaokulu açtık" sözlerinin doğru olmadığını açıkladı. Özat, bu açıklamalarıyla birlikte Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in dönemindeki uygulamaları eleştirdi.

Eski Bakan Mahmut Özer, görev süresi boyunca hızla kütüphane ve anaokulları açma vaadinde bulunmuş ve bu açılışlar kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Ancak Eğitim Gücü Sendikası başkanı Oğuz Özat, bu sözlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Özat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 7 bin anaokulu açıldığı söylendiği dönemde sadece mevcut sınıfların okul içinde anaokullarına dönüştürüldüğünü ifade etti. Bu uygulamanın sonucunda ise okullardaki müdür yardımcısı ve rehber öğretmen sayısının düştüğünü ve yerlerinin değiştiğini belirtti. Özat, binlerce okul müdürünün ikinci bir okulun prosedürlerini yürütmek zorunda kaldığını ve binlerce okul öncesi öğretmeninin norm fazlası durumuna düştüğünü vurguladı.

Ankara'daki patlama ve ardından çıkan çatışma anları kameralara yansıdı! İşte o görüntüler... Ankara'daki patlama ve ardından çıkan çatışma anları kameralara yansıdı! İşte o görüntüler...

Oğuz Özat, ayrıca yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in göreve gelmesinin ardından bu yanlış uygulamaların düzeltildiğini ve tabela okullarının kapatılarak sınıfların tekrar anaokullarının bünyesine çekildiğini belirtti. Özat, "Eğitimde reklam için hülle işler ve şişirme istatistikler. Maalesef yaşadık" şeklinde konuşarak, kamuoyunu bilgilendirdi.

Bu gelişmelerle birlikte, eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in döneminde açıldığı iddia edilen 7 bin anaokulunun gerçekte açılmadığı ve sadece istatistiksel bir işlem olarak yapıldığı vurgulandı.